De gemeenteraad behandelt dit najaar het Leefbaar-actieplan voor een veiliger Rotterdams openbaar vervoer. Incidenten in het OV tonen aan dat er harde actie nodig is, daarom heeft Leefbaar een actieplan gemaakt voor én met Rotterdammers.
De onveiligheid in het Rotterdamse openbaar vervoer is al jarenlang een groot probleem. Er zijn door het stadsbestuur al diverse maatregelen genomen, waaronder het uitbreiden van toezicht en handhaving in en rond de metro in de avonduren. Ondanks de inzet zijn er meerdere ernstige incidenten geweest, waaronder een schietpartij, steekincidenten en mishandelingen. Er is duidelijk meer actie nodig om het openbaar vervoer veilig te maken. “Waar het vorige stadsbestuur bezuinigde op veiligheid in het OV, trekt ons stadsbestuur juist fors meer geld uit voor veiligheid en handhaving in het OV. Maar we zijn er nog niet. Daarom hebben we samen met de Rotterdammers een actieplan gemaakt.”, aldus Leefbaar-fractievoorzitter Simon Ceulemans (Veiligheid). Rotterdammers werd gevraagd om hun ervaringen in de metro, tram en/of bus te delen en mee te denken over maatregelen.
Het actieplan voor een veilig Rotterdams OV wordt dit najaar behandeld door de gemeenteraad, dan praten zij over de voorgestelde maatregelen. Maatregelen uit het actieplan zijn onder andere het inzetten van preventief fouilleren, zero tolerance voor seksuele intimidatie, een hulplijn (sms/WhatsApp) om onveilige situaties te melden, een intensief offensief tegen zwartrijden en drastische uitbreiding van OV-verboden. “Maatregelen die keihard nodig zijn om Rotterdammers te laten reizen in een veilig OV. Neem bijvoorbeeld de uitbreiding van OV-verboden: Als je iemand bedreigt met een wapen in de metro, kan je slechts voor 8 weken voor maximaal 3 metrolijnen een verbod krijgen. Voor een aanranding is er slechts een ov-verbod voor maximaal 4 weken voor 1 lijn mogelijk. Belachelijk, dit moet veel strenger!”, aldus Simon Ceulemans. Leefbaar-raadslid Joey de Waard (Openbaar Vervoer) vult aan: “Het plan hebben we ook besproken met de RET en het eerste succes is al geboekt. De RET is enthousiast over het idee voor een hulplijn, zij onderzoeken nu of er een WhatsApp-meldpunt voor reizigers kan worden opgezet. Reizigers kunnen zo makkelijk, snel en veilig situaties in het OV melden”.
Leefbaar Rotterdam is trots op het actieplan: een plan voor en door Rotterdammers. Het bevat een uitgebreide reeks aan maatregelen om ons OV veiliger, prettiger en vooral: weer van ons te maken. “Want niet de normale nette Rotterdammer, maar het uitschot moet het OV gaan mijden!”, zo sluiten Leefbaar-raadsleden Simon Ceulemans en Joey de Waard af.
Benieuwd naar het actieplan? Lees dan het Actieplan voor een Veiliger OV!